Karolína Cingrošová soprano
Karolína Cingrošová soprano

Biografie

Když zůstávám pokornou, otevírají se mi nové příležitosti.

Karolína působí jako koncertní zpěvačka, umělecká ředitelka festivalu Hudba z ráje, příležitostně jako moderátorka a je členkou Opera studio Praha. Má zkušenosti i z operních jevišť, například z NDM Ostrava a DJKT Plzeň.

Vystupuje s takovými tělesy, jako jsou SOČR, Moravská filharmonie Olomouc, Barocco sempre giovane, Karlovarský symfonický orchestr anebo Ústřední hudba Armády ČR.

Je velmi všestranná. Zaměřuje se na klasický i moderní operní repertoár, věnuje se písňové tvorbě, oratorní i staré hudbě, ráda si udělá výlet i do oblasti španělských zarzuel, klasického muzikálu nebo swingu. V roce 2020 získala 2. cenu na prestižní pěvecké soutěži ve Vídni.

Karolína nafotila kolekci ručně malovaných šatů pro značku JOVAAN
Karolína Cingrošová - modré šaty (kontakt)

Začínala v Dětské opeře Praha, se kterou pravidelně vystupovala na různých pražských i zahraničních scénách (Rakousko, Německo, Francie, Japonsko). Studovala na Pražské konzervatoři, kde byla její profesorkou mezzosopranistka Jiřina Přívratská, a poté u tenoristy Zdeňka Šmukaře na JAMU v Brně. Následně absolvovala postgraduální studium na Univesität Mozarteum v Salzburgu, kde ji vedla norská sopranistka Kjellaug Tesaker.

Karolína je vítězkou písňové soutěže Bohuslava Martinů, získala ocenění v Duškově pěvecké soutěži, v pěvecké soutěži v Olomouci a přivezla si také 2.místo z Wiener Danubia talents international music competiton, která se konala ve Vídni.

Několikrát se aktivně zúčastnila pěveckých kurzů u renomovaných pěvkyň Dagmar Peckové a Martiny Jankové, kde měla také možnost spolupracovat s klavíristy Ivo Kahánkem a Gérardem Wyssem, a byla rovněž aktivní posluchačkou kurzů ve Vídni, které vedl někdejší sólista vídeňské Statní opery Bojidar Nikolov.

Karolína v současné době koncertuje u nás i v zahraničí, v Rakousku, Německu nebo Francii, kde také nějaký čas žila. Jako sólistka účinkuje s takovými tělesy, jako jsou Symfonický orchestr Českého rozhlasu, Symfonický orchestr hlavního města Prahy FOK, Západočeský symfonický orchestr Mariánské Lázně, Karlovarský symfonický orchestr, Ústřední hudba Armády ČR anebo Barocco sempre giovane či Rychnovský chrámový sbor.

Pravidelně spolupracuje s velkými osobnostmi klasické hudby: S houslistou Pavlem Šporclem, klavíristou Ivo Kahánkem, hobojistou Vilémem Veverkou, kytaristy Lubomírem Brabcem a Lukášem Sommerem, harfistkou Kateřinou Englichovou a cembalistkou Barbarou Mariou Willi. Účinkovala na festivalech Zlatá Pecka, Lissa Classica, Dvořákova Nelahozeves, Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram, Hudební festival Petra Dvorského, Smiřické svátky hudby, Jihočeské Nové Hrady, na Svatojánském hudebním festivalu, Film Music Prague v pražském Rudolfinu, ve Fóru Karlín nebo v Kongresovém centru v Praze. Vystoupila i na Festivalu tří katedrál, v jehož rámci zazpívala v katedrále svatého Štěpána ve Vídni nebo v chrámu svatého Víta v Praze.

Karolína je uměleckou ředitelkou hudebního festivalu Hudba z ráje, jehož pátý ročník proběhne letos v létě v Českém ráji, a patronkou festivalu Hvězdy a hvězdičky v Jeseníku.

chevron-down